Spotkanie uczestników

W Urzędzie Gminy Poronin dnia 18 stycznia 2011 roku zorganizowana dwa spotkania:
– z organizatorami poszczególnych części parad gazdowskich i kumterek.
– z zawodnikami oraz właścicielami koni i innymi osobami zainteresowanymi

Jako, że Zakopiec ze swoim serwisem kumoterki.pl jest w tym roku patronem medialnym byłem bardzo zainteresowany uczestnictwem w tych spotkaniach.
I było warto.

Będąc na pierwszym spotkaniu pierwszy raz w życiu zdałem sobie sprawę jak wielkim przedsięwzięciem są takie imprezy. To nie tylko skrzyknięcie paru osób, zawołanie strażaków, aby popilnowali ludzi, wypełnienie dyplomu i wręczenie zawodnikom.
Jest tak wiele drobnostek, które przy słabej współpracy potrafią urosnąć do gigantycznych rozmiarów. Nie mówię już o wielkich sprawach jak bezpieczeństwo czy ubezpieczenia.
Organizatorzy starali się omówić najważniejsze czynniki, przewidzieć różne sytuacje i wypracować wspólny kierunek działania.
Jak powiedziano jest wiele do zrobienia, ale nie możemy zaniechać organizowania tego typu imprez a było to już bliskie. Na dzień dzisiejszy nie organizują imprezy Szaflary i Zakopane.

Drugie spotkanie to rozmowa z zawodnikami. Ich opinie, sugestie. Większość przybyłych to młodzi co bardzo cieszy, bo widać, że myślą o tradycji i są w pełni zaangażowani.
Omawiano kwestię bezpieczeństwa, ubezpieczenia i stylu zawodów.
Zastanawiano się czy mają one iść w kierunku sportowych, profesjonalnych zawodów czy pozostaną typowo tradycyjną zabawą.

Parada Gazdowska i kumoterki będą o ile oczywiście pozwolą na to warunki.

Chciałbym jeszcze o jednym wspomnieć. Bardzo spodobało mi się, że organizatorzy chcą pomóc zawodnikom i wychodzą na przeciw. Przykładem takiego działania była propozycja pokrycia kosztów ubezpieczenia, jeśli ktoś nie będzie w stanie zapłacić.

Robert Urbański/zakopiec

Robert Urbański

Jestem pasjonatem kumoterek jak wy. Ciesze się, że możemy każdego roku wspólnie przezywać emocje na torach kumoterskich. Prowadzę ten serwis od 2008 roku i dziękuje za Wasze wsparcie również dzięki waszym dotacjom.