Parada Gazdowska i kumoterki Ludźmierz 2013
No i Paradę Gazdowską w Ludźmierzu wygrała w końcu pogoda. Warunki atmosferyczne nie odpuszczają. Parada Gazdowska i wyścigi kumoterek miały się odbyć trzeci raz w tym roku. Odwilż sprawiła, że zawody zaplanowane na niedzielę 3 lutego 2013 w Ludźmierzu zostały odwołane. Dlaczego organizatorzy podjęli taką decyzję? Spowodowane jest to faktem, iż na trasie biegu nie ma wystarczającej ilości śniegu. Jak stwierdził przedstawiciel biura koordynującego tegoroczną Paradę Gazdowską, trasa nie spełnia obowiązujących kryteriów w takich okolicznościach. Wszystko na to wskazuje, że kolejnych kumoterek doczekamy się 10 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej.
Ludźmierz „gości” kumoterki już nie pierwszy raz. W zeszłym roku impreza udała się wyśmienicie. Rywalizacja była zacięta, gonitwa jak się patrzy. Na Paradę Gazdowską przyszły całe tłumy publiczności. Zawodnicy wzięli udział tradycyjnie w wyścigach kumoterek, skiringu, ski-skiringu oraz paradzie gazdowskiej i paradzie kumoterek. Pogoda sprzyjała. Impreza odbyła się w dzień niedzielny na stadionie w Ludźmierzu. Turyści byli zachwyceni, iż mogli obejrzeć wszystkie zaprzęgi biorące udział w wyścigu, rzucić okiem na wszelkiej maści detale konstrukcyjne. Tak ukazany folklor to prawdziwa gratka. W konkurencji Parada Gazdowska jury ocenia wygląd sań, uprząż, konie oraz górali jadących w paradzie. W kumoterkach zaś wygląd koni czy kumoszki nie jest tak ważny, jak czas przejazdu w sportowych sankach. W skiringu i ski-skiringu ścigają się narciarze, których ciągnie koń tudzież koń z jeźdźcem na wierzchu. Zdarzają się oczywiście wypadki, jedne po prostu dodają pikanterii całej sprawie, inne wyglądają dość groźnie tak dla zwierzęcia jak i człowieka. Także w Ludźmierzu organizatorzy dokładają wszelkich starań, by było jak najbezpieczniej dla wszystkich. Tor sprawdzany jest przez sędziego startowego, o konie dba weterynarz obecny na miejscu, gdzie odbywa się impreza. Jak już wspomniano, w tym roku warunki dotyczące min. bezpieczeństwa nie były spełnione.
Zawody w Ludźmierzu odbywają się na stadionie sportowym, położonym w centrum Ludźmierza obok Bazyliki. Bardzo łatwo doń trafić, gdyż jadąc główną drogą widać go z daleka. Ludźmierz położony jest nad Czarnym Dunajcem. Jest to najstarsza podhalańska wioska usytuowana niedaleko Nowego Targu i niecałe sto kilometrów na południe od Krakowa. W Ludźmierzu znajduje się sanktuarium maryjne, które w 2001 roku zostało podniesione do godności bazyliki mniejszej. Stanowi religijne centrum Podhala i cel wielu pielgrzymek. Co tu dużo mówić, miejscowość ta bardziej kojarzy się góralom z bazyliką, pielgrzymkami i cudowną figurą Matki Boskiej „Gaździny i Królowej Podhala” aniżeli z Kumoterską Gońbą, nie znaczy to jednak, że owe wydarzenie jest dla jej mieszkańców mniej ważne. Dla turystów impreza odbywająca się właśnie w tymże miejscu także jest wyborną atrakcją, tym bardziej że Ludźmierz leży w malowniczym miejscu. Usytuowana jest w kotlinie podhalańskiej zwanej Orawsko-Nowotarską. W tym rejonie znajduje się strefa torfowisk wysokich z unikatową roślinnością torfowiskową. Przez Ludźmierz prowadzi szlak turystyczny z Szaflar na Pogórze Orawskie i dalej na Babią Górę.
E/kumoterki.pl